نمایش خلاق شغل

کارگروه تربیتی پرتال جامع و تخصصی کودک، مهدکودک و خانواده: جهت آشنایی کودکان با مشاغل این بازی‌ آورده شده است. این بازی‌ مناسب رده سنی 5 تا 7 سال است.

نمایش خلاق شغل

بازی آشنایی با مشاغل برای کودکان
 
 کودکان نیازمند شناخت زندگی و اجتماع خود است و هر فردی با توجه به آینده زندگی اش باید جایگاه اقتصادی و اجتماعی خود را بداند. این شناخت اگر در ساختاری غیر رسمی و اصولی اتفاق بیفتد، می تواند تاثیرات منفی ماندگاری داشته باشد. بازی مشاغل در این حوزه می تواند بسیار مفید باشد. 
 
عنوان بازی: نمایش خلاق مشاغل


گروه سنی: حداقل 5 سال، دختر و پسر؛
تعداد شرکت کننده: فردی و گروهی (حداقل 3 نفر)؛
وسایل بازی: 2 نخ کاموا یا طناب رنگی، کاغذ و قلم برای نوشتن، هدیه های کوچک؛
هدف‌های رفتاری: تمرکز بینایی، افزایش دقت و قدرت به یادسپاری، آشنایی با مشاغل و نوع کارشان، قدرت بروز رفتار، بالا رفتن خلاقیت و تصویر ذهنی، بالارفتن مشارکت اجتماعی، قدرت تجزیه و تحلیل و ترکیب ذهنی، ایجاد فضای هیجان و رقابت.

 
شرح اجرای بازی
مربی(والدین) ابتدا 2 مسیر را با کامواهای رنگی مشخص می کند یعنی هر کاموا را روی زمین به سمت مقصدی ثابت می گذارد.در هر کاموا 5 گره وجود دارد که کودکان به هرگره که می رسند، باید یک کاغذ را مطالعه کنند.روی هر برگ کاغذ شغلی نوشته شده که کودکان ابتدا باید شغل را بفهمند. (در مواردی که کودکان توان خواندن و نوشتن ندارند مربی (والدین) شغل های ساده را به او بگوید تا کودک در حد توان خودش بازی را اجرا کند).
هر کودک می تواند با هم گروهی‌اش برای اجرای نمایش خلاق شغل انتخاب شده، مشورت کند. کودک پس از بررسی به اجرای پانتومیم شغل می پردازد و در هر مرحله بایدگروه مقابل حدس بزند. گروه بندی بازی باعث بالا رفتن هیجان بازی و به یادسپاری شغل می شود.در حین بازی مربی(والدین) با ایجاد فضای رقابتی و دوستی می تواند بر جذابیت بازی بیفزاید و باعث بروز رفتارهای خلاقانه کودکان بشود.هر گروه فرصت 3 حدس دارد، اگر موفق نشود امتیازی نمی گیرد. در غیر این صورت به سراغ گره بعدی می رود. طبیعتا هر گروهی که زودتر از 5 گره بگذرد، برنده می شود. سعی شود جایزه با بازی ارتباط داشته باشد.در پایان مربی(والدین) چند شغل را انتخاب و شرایط ، نکات مهم ، اخلاق حرفه ای ، سختی ها، زیبایی ها و خاطرات خود درباره شغل را معرفی می کند. می توان از افراد موفق در این شغل استفاده کرد.نکته مهم این است که نباید با رفتار نابجا ذهن کودکان را نسبت به بعضی مشاغل حساس یا منفی کنیم تا شخص آزادانه با موضوع مشاغل رفتار کند.

 
تاثیرات روان شناسی بازی
این بازی به والدین فرصت می دهد تجربیات، شناخت ها و مهارت های خود را به فرزندان انتقال دهند تا در کنار بیان خصوصیات یک شغل بتوانند اخلاق حرفه‎ای آن ها را آموزش دهند. این بازی فرصتی است تا کودک خلاقانه به شکل تصویری به نمایش یک شغل بپردازد، این کار قدرت ارائه رفتاری، تجزیه و تحلیل و ترکیب فکری نمایشگر را تقویت می کند. کودکان با بیان احساس شان درباره یک شغل، خود را در موقعیت آینده تصور می کنند که باعث می شود والدین ظرفیت و استعداد فرزندان شان را در موقعیت های مختلف بشناسند و با دیدگاه شان آشنا شوند. ارائه خاطرات از جانب والدین دلیلی می شود تا کودکان در قالب داستان و انتقال تجربه والدین با اخلاق حرفه ای و منش پهلوانی آشنا شوند. همواره باید تمامی مشاغل برای کودکان در یک سطح مهم و جدی و مورد نیاز باشد تا عدالت شغلی در ذهن کودکان به صورتی صحیح شکل گیرد.


انتهای پیام/

1 مرتبه
0 مرتبه

نظر و تجربه خود را برای دیگران ثبت کنید

تبلیغات ویژه

تجربه مادرانه
شما میتوانید در مورد موضوع زیر بحث و تبادل نظر کنید و در قسمت نظرات تجربه خود را با مادران در میان بگذارید :
موضوع انتخاب شده :
جدا کردن اتاق فرزندان
تجربه خودرا بنویسید
تبلیغات