بازی هایی برای کودکان نوپا

بازی هایی برای کودکان نوپا

سن رشد بسیار هیجان انگیز است! کودکان نوپا زمانی که مرزهای شناختی و خلاقانه را کشف میکنند بسیار هیجان‌زده می‌شوند. همه چیز برای نوپا یک تجربه جدید و فوق العاده است و همه چیزی که شما باید بدانید این است که این ابزار را برای رشد خلاق آنها برایشان فراهم کنید. ابزار پیشنهادی برای کودک نوپا کاغذ و مداد رنگی، آبرنگ، گچ و تخته سیاه، بلوک، خاک رس، اسباب بازی‌های ساخت و سازی است که فرصت آرایش خلاق را به آنها می‌دهد. کودکان نوپا از پریدن، دویدن و بالا رفتن لذت می‌برند و نیازی به اسباب بازی‌هایی دارند که به این نیازشان پاسخ دهد. آنها همچنین علاقه‌مند به انجام کارهایی با ماهیچه‌های کوچک دستان‌شان هستند. با این حال اسباب بازی‌های این گروه سنی باید ساده باشد و نیاز به هماهنگی کمی داشته باشد. در طی این مدت کودکان علاقه‌مند به بازی با دیگران می‌شوند.

 

برایش مداد رنگی بخرید

کودکان نوپا به مواد حسی مانند رنگ و خمیر و مداد رنگی علاقه دارند. اگر کودک نقاشی کشید بهتر است به او بگویید « درباره نقاشی بهم بگو» نه اینکه بگویید « این چیه؟» کودکان نوپا همچنان اسباب بازیها را در دهان می‌برند بنابراین همچنان باید مراقب قطعات کوچک باشید. مراقب باشید که کلیشه‌های جنسیتی را در بازی بچه‌ها وارد نکنید. شاید پسری علاقه‌مند به بازی با عروسک باشد یا دختری بخواهد سوپرمن شود. این بخشی از اکتشافات طبیعی برای شناخت جهان است. 

 

اسباب بازی‌های مناسب کودک نوپا

•    اسباب‌بازیهای فشاری و هلی

•    اسباب‌بازیهای پدالی

•    کامیون

•    اسباب‌بازیهای ساختنی

•    کتابهای ساده

•    بلوک

•    تخته و گچ

•    پازل خلاق

•    عروسک و حیوانات

 

چه کمکی از شما ساخته است؟

•    بازی‌های وانمود کردن با فرزندتان انجام دهید. به عنوان مثال  با ماشین‌های بازی یک ترافیک ایجاد کنید و باور کنیدکه شما حیوانی مانند اسب یا گربه هستید.

•    با کیسه لوبیا یا توپ بازی‌هایی مانند دنبال هم کردن انجام دهید. 

•    اجازه دهید بچه‌ها از کارهای شما تقلید کنند، کارهایی مانند جارو زدن یا آشپزی کردن.

 

برایشان بازی کنید

از 18 ماهگی تا 4 سالگی کودکان بسیار فعال هستند. کودک نوپا از اسباب بازی‌های بزرگتر مانند سه چرخه، اسب چوبی استقبال می‌کند. استفاده از این اسباب بازی‌ها به هماهنگی عضلانی کمک زیادی می‌کند. شن و ماسه بازی هم یک راه سرگرم کننده برای کاوش و آزمایش اندازه، شکل و وزن است. کودکان نوپا در مورد نمادها و اعداد کنجکاو هستند. نکته مهم اینجاست که این کودکان اجتماعی‌ترند و بازی با کودکان دیگر در این سن برایشان ضروری است. از طریق تماس با کودکان دیگر، رفتار یادگیری، همکاری، اهمیت دوستی، اشتراک‌گذاری و در انتظار نوبت بودن را می‌آموزد.

 

کتاب برای کودکان نوپا

کتاب‌های تصویری با یک تصویر درهر صفحه برای این کودکان مناسب است. کودکان می‌توانند این تصاویر را تشخیص داده و نام آنها را یاد بگیرند و شروع به آموختن لغت، شمارش و الفبا کنند. کودک نوپا هم از بیان هرچیزی به صورت داستان لذت می‌برد. بنابراین شما باید کتابی برایش انتخاب کنید که به اندازه کافی کوتاه باشد تا او بنشیند و گوش دهد. از آنجا که کودکان اغلب قادر به درک شخصیت‌های اصلی داستان نیستند بهتر است از نامهای خودتان و کودک برای داستان‌گویی استفاده کنید تا به این ترتیب آنها هم حس مهم بودن داشته باشند. 


0 مرتبه
0 مرتبه

نظر و تجربه خود را برای دیگران ثبت کنید

تبلیغات ویژه

تجربه مادرانه
شما میتوانید در مورد موضوع زیر بحث و تبادل نظر کنید و در قسمت نظرات تجربه خود را با مادران در میان بگذارید :
موضوع انتخاب شده :
جدا کردن اتاق فرزندان
تجربه خودرا بنویسید
تبلیغات